kolmapäev, 29. veebruar 2012

prügisortija! ära kasuta läbipaistmatut kotti

.
Külastasin Ragn-Sellsi jäätmekäitlusjaama Suur-Sõjamäe tänaval.

Vasakul värvilise klaasi hunnik

Valge klaasi hunnik

Pakendikonteinerite sisaldus jõuab sellele lindile

Piltidest ei tasu ennast rahustada lasta. Nii ilusasti saab läbi soritud ja virnadesse jaotatud prügi, mis on äraviskaja poolt pandud taaskäideldava prügiliigi konteinerisse. See, mis on pandud olmejäätmete konteinerisse, jõuab teise angaari, kus on tappev hais ja kõrvetavad aurud. Kogu prügimass tõstetakse seal masinaga, ilma läbi uurimata, igasuguse pidulikkuseta suurde veskisse, mis jahvatab selle sodiks. Sellest sodist eraldab automaatika mingit tühja-tähja, aga üldiselt ei saa olmeprügist muud kui küttepudi. Laias laastus. Ei midagi eriti kasulikku.

Ja nüüd kõige rabavam uudis, mida käitlusjaama kõneisik teatas: ükskõik millise prügiliigi konteinerisse pandud läbipaistmatus kotis prügi läheb jäätmekäitlusjaamas automaatselt olmeprügisse. Ei mingit sorteerimist, virnadesse jaotamist ega taaskasutamist. Kilekott, millest ei ole läbi näha koti sisaldust, jäetakse turvalisuse kaalutlustel näppimata. Olgu see siis tegelikult täis paberit, paberikonteinerist, või kartulikoori, biolaguneva prügi konteinerist. Ükskõik mis prügi ükskõik millise prügiliigi konteinerist: kui koti sisu väljast näha ei ole, siis jääb recycling olemata. Musta kilekotti pandud vanast ajalehest ei sünni uut ajalehte, musta kilekotti pandud vanadest pudelitest ei sünni uusi pudeleid. Kas teie teadsite seda?

Seega, kui soovite, et teie prügi saaks ökoloogiliselt käideldud, vältige konteinerisse viimisel selle pakkimist läbipaistmatusse kilekotti. Vastasel juhul ei ole teil mõtet seda sortidagi.

Kommentaare ei ole: