teisipäev, 7. september 2010

edukalt kulgeb minu Isiklik Raamatuaasta! tähelepanu: ilmus Wimbergi luulekogu "Wabastatud wärsid"

Mis sa, kirjanik, muudkui kirjutad! Nii ütlesin endale juba ammu. Anna midagi raamatuna välja ka. Ei ole vaja endale arvutisse miljonit faili korjata, tee paar suurt ja saada need kirjastamisele! Ja nii hakkasingi tegema. Eelmine aasta oli juba produktiivne: ilmusid mu "Pille-Riin", "Suur pidusöök" ja "Eesti naise õnn". Aga eelmise aasta rekord on tänavu aasta septembris juba korratud! Praeguse aastanumbri sees on minult ilmunud juba kolm raamatut: "Eesti köökk", "Buratino tegutseb jälle" ja "Wabastatud wärsid".

Wabastatud wärsid


Tegu on minu luulekoguga. Eelmine minu luulekogu täiskasvanutele ilmus 2006. aastal ("Kärppsed") ja sellest sai juba liiga kaua aega mööda. Nõnda pakitses hingel tarvidus välja anda uus. "Wabastatud wärssides" on luuletusi aastaist 2006-2009 ja kolm tükki ka praegusest aastast. Pealkiri vihjab - olgugi ka muid tõlgendamisvõimalusi, nagu alati - esmalt sellele, et raamatus on ainult vabavärsid. Miks? Sest siis on mulje terviklik. Kirjutasin neid just mõni aasta tagasi suure hulga, leidsin oma lausumise rütmi. Ja hiljem olen ka kirjutanud. Peale selle, olles nüüd enda ja oma lugejate vastu kenasti aus, pean tunnistama üles veel ühe tagamõtte: kui välja jäävad riimilised luuletused, siis ei saa ka keegi öelda, et Wimberg on ju see laadakoomik, kes laulab kõvasti ja valesti, või et Wimberg on ju see, kes tuleb lapsi lõbustama, kui nende isad ja emad Jürgen Roostet ja Elo Viidingut kuulavad. "Wabastatud wärsid" on tüse, tihe ja kaalukas teos. Kaane tegi Triinu Silla. Välja andis Pegasus. Ilmus septembris.


Eesti köökk


"Eesti köökk" on ka luuleraamat, aga eelkõige siiski söögi- ja köögiraamat. Sellesse on paigutatud mu poeem "Eesti köökk", mis laulab kiitust kõikvõimalikule suurepärasele suupoolisele, ja veel mõned toiduteemalised luuletused. Ja siis järgneb 12 retsepti minu ema varasalvest. Need olen spetsiaalselt tema käest üles küsinud ja kirja pannud. Nende retseptide järgi tehtud toidud ei ole tavalised, vaid erilised. Nimelt neid ma sõin väiksena suure isuga - ja söön suurenagi suure isuga. Lihtsad, kuid erilised eesti kodused toidud: munapuder, tangu-kartulisupp, piima-juurviljasupp, hapukapsasupp, leivasupp jne. Raamatus on veel minult sissejuhatav kirjatükk ja Karl Martin Sinijärvelt väljajuhatav kirjatükk. Rääkides raamatuvälistest asjaoludest - see on vist esimene minu teos, mida müüakse R-Kioskis, ja mitte niisama, vaid Nastja, Jeremy Clarksoni ja Jamie Oliveri teoste vahel... Muhedad illustratsioonid tegi Juss Piho. Välja andis Ajakirjade Kirjastus. Ilmus juunis. (Kuula, mida arvab sellest raamatust Klassikaraadios Peeter Helme.)


Buratino tegutseb jälle. 15 valitud lugu


Sellenimelist ETV telesarja loomulikult on rõõm teada kõigil. Praeguse aasta alguses tegi kirjastus Pegasus mulle ettepaneku kirjutada lastele midagi Buratinost. See idee mulle ei istunud - Buratino oli ju fun, aga maailmas on palju muudki, millest tahaks kirjutada! Tegin omapoolse ettepaneku, et välja võiks anda hoopis portsu selle saate jaoks kirjutatud stsenaariume. Sest tegu ju näitekirjandusega, mida Eestis ilmub vähe ja lastele õieti üldse mitte. Sellega oli kirjastus päri. Valisingi 83 osa käsikirjadest välja 30 parimat. Siis selgus, et raamatusse mahub ainult pool sellest. Ja nii saigi - esimesed 15 neist 30 parimast said raamatuks. Juurde tegi väga kaunid pildid Marja-Liisa Plats. Käsikirjad ma loomulikult lugesin ka kontrolliks üle, aga peale tele jaoks mõeldud märkuste väljavõtmise ning üksikute silumiste-kohendamiste ma midagi ei muutnud. Kõik on autentne materjal - nagu toona produtsendile ja näitlejatele sai saadetud! Ilmus augustis. (Loe Andrus Kivirähki arvustust Eesti Päevalehes.)

- - -

Minu Isiklik Raamatuaasta jätkub. Loodan veel vähemalt 2 raamatut sel aastal välja anda. Üks neist on Ralf Parvega tehtud intervjuude kogumik, mille küljendus on mul hetkel köögilaual ülelugemiseks. See ilmub Eesti Keele Sihtasutuses. Ja eks näis, vast ilmub midagi ikka veel.

3 kommentaari:

päevarajoon ütles ...

mulle meeldis väga Teie Eesti köökk!

lugesin seda mõnuga!

meelde ja hinge läks rütmikas ja lööv luuletus

Aleksandrikook
Napoleonikook
ma kahe kuninga alam korraga!

see rokkis mind täiega

wr ütles ...

Aitäh, rõõm kuulda!
Aga - ikka keisri, keisri!

konnula contra ütles ...

mõtlen ka samamoodi raamatute väljaandmisele, tundub et kraami on kogunenud