Marsruut: Männiku tee - Saku - Kiisa - Kohila - Lohu - Salutaguse - Angerja - Pahkla metsad - Mahtra - Rapla - Raikküla - Järvakandi - Lokuta - Kehtna - Rapla - Kohila - Hageri - Ääsmäe - Valingu - Tänassilma - Laagri.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjxrNlRt8BpzFf5XlFcFGz6eBiB3smbEfN2iiBaWZyi15eKWofFCvJoauiPvqadmwB70qpUMqE5AupMMnGHMeWEJoi7ExZVFCHN3YgLJj0oKsRWuvO83HhWm7BJWcVJA00YVo3ZqU_deK53/s400/IMG_7042.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg2SqKrauORqd_vT3KUIatMgvXAM6Z4MgJcpYi-XzxfPTHRTT_-GwbIjIRnN_JRoGhUaRF76CKpUjrTrD4T7nMa8LqNpGvyegds3M4ZmSWH3nXBLXlFZkE-LnrYwHcEPzQ-TaHNdKTJqXtA/s400/IMG_7051.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEghBcqfeHiwWNVZmaqu-Bqi-gHpXuO2xVFp-wEX2shlIhqk-_yF2EH0623Zwy1mbFbTw3DD2dfH_wHRpfcKmWvKvRqpv2mY4Oxszk8cuiC2K7MfEm5x4nqTw_5nNVJUm0WQ5CknZFEXdRFQ/s400/IMG_7054.jpg)
Meie võtsime siin istet ja einestasime.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgZxx6Du9c4LDN9Cyio7ucY7Kg5yCXeC2lK66CAgG65_Cmem9QlLgX2a4n5bra5CumCCdI6Ow8Siiaz3YcM52uDTmRbZBiQ-eHrLgHB1LnmpX5MiIkxxpaExb13f5pYAbtENOBPN_dMFpsE/s400/IMG_7073.jpg)
Juba enne, Kohila poole sõites, olin teedeatlast uurides märganud Kohilast tükk maad kirdes üht kummalist, kõigist muudest teedest irdu viivat teekest, mis lõppes keset metsa. Tee ära lõppemise kohast põhja- ja loodesuunas polnud märgitud mitmekümne kilomeetri ulatuses ühtegi maja - ainult mets, ei muud.
Ütlesin Laurile: "Kuule, lähme sinna. Ma tahaks näha, kuidas tee keset suurt metsa lihtsalt järsku ära lõpeb." Lauri ei reageerinud just päriolevalt. Jätkasin: "Kuule, ütle nüüd, millal sul veel on võimalus kuhugi keset metsa pärapõrgusse ära eksida?" Nüüd hakkas Lauri tasapisi nõusse jääma. Lisaks näitas kaart, et sinnakanti jääb grupp rändrahne, millest üks kannab koguni Eestimaa Kivide Kuninga nime. Otsustasime minna seda teed ja neid rändrahne vaadata.
Lohu jaanilinnast keerasimegi autonina tagasi põhja poole, läbisime Salutaguse ja Angerja nimelised kohakesed, sisenesime metsa. Sõitsime ja sõitsime. Ilus mets. Ja järsku, absoluutselt ootamatult ja ilma igasuguse ettehoiatuseta nägime sellist vaatepilti -
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjiQubtj2KXEN1Tuf1TqbDsDKaIXfNlIqxlWwTZFaN5vcUthuY3HmzmeSpv4Ae5Yj3LWEjtHssh5XPhq7hHRUbHw0tsW9Ec17cuKlfs3uO6jXgsIwpJMcmSMMydQC2xNmT_19cByL8cA4sG/s400/IMG_7085.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhRHYohq2GFofnOqkVNFkBftXveV0wOo-2PwKgHq8-QRKMxvgayNpVI-qDoTO-CLSe6-xCBPr4TBCjAQf-B_D-H-PWCSdBrBBgCs892bR3fMuEE3PHVbq-5nGO8vVz5z5ePF7z-ACVyo4gM/s400/IMG_7099.jpg)
Tulime liivahunniku otsast alla ja ronisime üles roobastega kõrgendist. Sealt avanes niisugune vaade -
Pahkla metsadest ja Angerja nimelisest kohakesest võtsime suuna Mahtra peale. Ma ei olnud veel kunagi Mahtras käinud. See on loomulikult suur kultuuris-ajalooline lünk, sest Mahtra talupoegade rahutused 1858. aasta kevadel ja varasuvel, mis on tuntud nn Mahtra sõja nime all, on eesti ajaloos oluline sündmus.
Eemal telkides müüdi söögi- ja joogipoolist. Võtsime kumbki taldrikutäie hernesuppi, see oli väga maitsev. "Huvitav, kas see on kohalik?" arutasin poolkuuldavalt. Seda kuulis keegi vanem naisterahvas. "See on üsna kohalik," vastas ta. Lauri kasutas juhust ja küsis kohalike asjade kohta teadmisi omava isiku käest, kus asub Mahtra mõis. Nüüd astus vanem naisterahvas lähemale ja enne küsimusele vastamist laskis meil esmalt rääkida ära kõik, mida me Mahtra sõjast teame. Kuna olin seda teemat juhuslikult eelmisel aastal ühe kirjatöö tarbeks uurinud, siis võisin suhteliselt täpselt ära nimetada kõik olulisemad faktid.
Kui olime ootamatu suulise eksami läbinud "enam-vähem rahuldavale" hindele, saime vastuse oma küsimusele. Selgus, et Mahtra mõisa ei ole enam olemas, kuna see põletati just nimelt Mahtra sõja käigus maha. (Indrek Rohtmetsa ülevaade "Kultuurilooline Eestimaa", millest nüüd lisadetaile otsisin, ütleb selle kohta: "Maha põletati ka lihtne, õlgkatusega puust mõisahoone.") Meie eksamineerija osutas: näete, siinsamas see oli. Seejärel tuli ilmsiks, et olime oma küsimustega pöördunud ilmselt kogu vallas kõige õigema inimese poole, sest meie eksamineerija tutvustas ennast Juuru valla kultuurispetsialistina.
Liikusime mõned sammud edasi ja jõudsime Mahtra sõja mälestuskivini, mis pandi kunagisele mõisa peahoone esisele 1933. aastal Mahtra sõja 75. aastapäeva puhul. "Selle kivi avamisel pidas Eduard Vilde oma viimase avaliku kõne. Minu isa, kes oli siis 3-aastane, väitis, et ta mäletas seda," rääkis kultuurispetsialist.
Eelpool kirjeldatud vestluse käigus, pärast enese tutvustamist, pöördus Juuru valla kultuurispetsialist küsimusega ka minu poole: "Kui ma ei eksi, siis teie olete kirjanik Wimberg?" Noogutasin. "Mulle väga meeldis teie romaan, eriti kombainide peatükk! Ma olen ise ka kombaineri tütar!"
Üks suur kultuuris-ajalooline lünk sai Mahtras-käiguga täidetud. Ees ootas teise, sama suure lünga täitmine: Raikküla külastus. Raikküla ei ole mingi tavaline asula. Seal, nagu ütles kunagi Toomas Liiv, on eriline muld, millest on võrsunud Keyserlingid ja Uku Masing. Täpsemalt öeldes, Keyserlingid olid Raikküla mõisnikud ja Uku (Hugo) Masing sündis Raikküla külje all Lipa külas Eino talu peremehe pojana. Ei hakkaks siinkohal ühegi kohta neist pikemalt kirjutama, huvilisele soovitan nende suuruse ja tähtsuse kohta infot otsida teatmeteostest.
Küll aga lisaksin sesse loetellu omalt poolt veel mõne tuntud isiku, kellel vähem või rohkem kokkupuudet Raikküla "erilise mullaga". Kõigepealt ei saa muidugi unustada sellist kirjanikku nagu Enn Vetemaa, kes saatis oma lapsepõlve koolivaheaegu mööda Lipa külas vanaisa talus, naabriks ei keegi muu kui Uku Masing. Hiljem on vanaisa talu olnud Vetemaale suvekoduks. Lipa küla lähistelt on pärit ka kirjanik Andres Langemets. Lipa küla lähedal Keo külas on sündinud kunstnik Johannes Võerahansu. Raikkülast on pärit poksija, Euroopa meister Anton Raadik. Ja kindlasti on nendelt muldadelt pärit veel paljud, paljud teised kuulsad mehed ja naised.
Raikküla on omal ajal mitmel korral külastanud ka mõisniku, krahv Alexander Friedrich von Keyserlingi lapsepõlvesõber Preisi kantsler Otto Bismarck - nagu võib lugeda Indrek Rohtmetsa raamatust (op. cit.). Külastasime meiegi. Esmalt näitas viit Rapla poolt sisse sõites, et Keyserlingide hauaplats jääb 400 meetrit paremat kätt. Keerasimegi paremale. Algas mets. Kohe läks tee kaheks - ja loomulikult enam ei mingeid viitu. Võtsime ette parempoolse haru, tulime sama targalt tagasi, võtsime ette vasakpoolse haru, tulime taas sama targalt tagasi, olles näinud vaid ühe õue peal, kus ringi keerasime, vastu vaatamas rebast, proovisime uuesti õnne parempoolse haruga, tulemus endine. Siis leppisime tõdemusega, et "kuskil seal see on", keerasime tagasi suurele maanteele ja sõitsime Raikküla keskuse poole.
Veidi maad edasi näitas silt Lipa külla, võtsimegi suuna sinnapoole. Lipa külas leidsime ilusti üles ka viida Uku Masingu sünnitalule. Lauri arvas, et ei maksa minna öösel talu ennast vaatama, inimesed magavad, aga mina olin seisukohal, et kui seda ei taheta, siis ärgu pandagu viita tee äärde välja. Niisiis keerasimegi viida juurest vasakule. Peagi jõudsime mingi taluni, aga kas see oli õige talu, seda ei tea, sest rohkem viitasid ei olnud võimalik tuvastada. Mulle siiski tundus, et see ei ole õige talu, mistõttu sõitsime edasi, kuni tee viis mingi teise talu õue. See võis juba õige talu olla küll. Keerasime ringi, ja taas leppides tõdemusega, et "kuskil seal see on", sõitsime tagasi.
Põrgu päralt, kultuur-Eesti viidastajad! Kui te panete viitasid välja, eesmärgiga nende abil kedagi kohale juhtida, siis pangegi neid nii, et nende abil kohale jõuaks!!!
Pärast Uku Masingu sünnipaiga äravaatamist, õigemini äratunnetamist läksime Raikküla mõisa vaatama. Tunnil, mil viibisime Raikkülas, oli suvise pööripäevanädala öö kõige pimedam aeg. Ja fotoaparaadiga, mida kasutasin, ei osanud ma kahjuks sellises pimeduses midagi peale hakata, see lihtsalt ei võtnud seda pimedust. Pikema katsetamise peale sain tulemuseks siiski need kaks kaunist fotot Raikküla mõisast -
Juuniöine Raplamaa oli tihedalt kaetud ududega, mõnikord ulatus laam isegi üle autotee. Tahaks siinkohal kõiki öiseid autojuhte hoiatada - esmalt nende udude eest, ja teiseks selle eest, mis neist ududest võib välja hüpata. Nimelt nägime kogu selle öise sõidu vältel tee ääres või koguni tee peal liikvel väga palju metsloomi: rebaseid, jäneseid, kitsi, isegi siili.
Ja kuskil Põlma kandis sõitsimegi ühele jänesele otsa. Ühtäkki ta tee äärest autole vastu hüppas, käis kops, midagi halli välgatas - ja kadunud ta oligi. Pidasime auto kinni, Lauri läks vaatama, kas avarii ka autole mingeid jälgi jättis, mina läksin vaatama, mis jänesest sai. Jänest ega ka mitte verd maanteel ega teepeenral näha ei olnud - aga kaks jublakat oli loom siiski auto küljest lahti löönud. Õnneks sai need tagasi kinnitada.
Sõitsime edasi Järvakandi poole, Järvakandist, mis tervitas meid loosungiga "Eesti klaasipealinn", läbigi, aga siis leidsime, et pöörame parem otsa enne ringi, kui end Pärnust leiame. Keerasime Lokuta teele. Eesmärgiks number üks oli juba Raikkülast lahkudes nihkunud Statoil kohvi ja kabanossiga. Aga kahjuks ei olnud öisel Rapla-Järvakandi-Lelle-Rapla trajektooril näha isegi mitte ühtki tanklat, rääkimata siis sellisest, mis võiks pakkuda ka kehakinnitust. Järvakandis küll oli midagi, aga see midagi tundus isegi vaid auto loomulikke vajadusi silmas pidades kuidagi kahtlane.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgjIpf2gSgm1__3rSEjaLbKvWhDC27U2k8sd5h1FfnRCTgiFi2ru1BgCvQNV6nrlqHbIkM6hwCx6QjoAB1iLg9Ggmb2o737XKgeuMhgmidfUsTnKmyzGAn3dqFBXTmRkAImYIL8syJ3-Vwb/s400/IMG_7229.jpg)
Mis puutub kolhoosiesimeheks olemisse, siis seda ametit mu vanaisa aastail 1953-1955 ka pidas, aga siis tehti kohalt lahti - kuna ei olnud partei liige ega soovinud selleks saada.
Uuesti Raplas, õnnestus meil leida tankla, aga kahjuks mitte Statoili oma, või mõni muu, kust oleks olnud võimalik saada midagi süüa. Oleks küll saanud topsikus kuuma kohvi, aga Lauril tuli nüüd meelde, et Kohila külje all, õnneks küllalt lähedal, on olemas üks Statoil.
Sellest Rapla tanklast ostis Lauri Rapla rokkbändi Spido plaadi. Akna peal oli suurelt bändi plakat. Samal ajal, kui Lauri palus müüjalt plaati vaadata ja selle lõpuks ostis, silmitsesin mina põgusalt plakatit, tehes kompositsioonile stilistilist analüüsi. Mina kuulsin sellest bändist üldse esimest korda.
Sõitsime Kohila külje alla Statoili. Kohv! Kabanoss! Statoilide tähtsust poodide sulgemise järgses Eestis ei saa mitte kunagi küllalt rõhutatud!
Jõime kohvi ja sõime seda, mida olime söögiks ostnud - mina kabanossi, Lauri mingit burksi. Tahtsime just minna õue söömistegevust jätkama, kui järsku märkasin leti ääres üht tuttava näoga meest. Kus ma olin teda varem näinud? Siis tuli meelde - pool tundi varem Rapla tanklas Spido plakati peal! Ütlesin Laurile: "Näe, kas see pole mitte üks Spido bändimees?" - "Ee..." jäi Lauri vaatama. - "Las tuleb siiapoole, ma küsin," ütlesin. "Saame äkki autogrammi." - "Küsi jah!"
Ja oligi Spido bändimees, täpsemalt trummar Ivo Rüütalu. Andis Laurile lahkelt plaadi peale autogrammi. Lauri tundis huvi, kust leiab Spido kuulsaima laulu "Pidu autos", sest seda tema ostetud plaadil ei olnud. "See on ühe teise plaadi peal," vastas trummar ja andis meiliaadressi, et selle kaudu edasi suhelda. Siis läks oma autosse. Meie jäime sööma-jooma ja naljaka juhuse üle imestama. Aga trummar ei sõitnud veel ära. Kohmitses midagi oma autos, siis tuli välja, meie juurde ja andis Laurile veel ühe plaadi. "Olgu sul täna hea päev!" ütles ta, viipas, läks tagasi autosse ja sõitis minema. Selle teise plaadi peal oli "Pidu autos".
Edasine reis kulges Spido meloodiate saatel. Tundsime ennast järsku hoopis erksamatena.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjrBH0N3Ha-05hPmjL4ZJ6-ukWalGDkhTE1URfI7ZUreDojCL6o5DgpfJfsxOmio_iceiKIQRfw_qNz7IKgr0Sz0ZPvgoMNZGOKmpOj2jTXnNxt8cwuXpEmAj7SKTBGEXZUgD2f2dNsHOCn/s400/IMG_7278.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgJmJG0sF91dpei0c1Z2osa8KLce8P17CbeBHETf1zyiCQdHG3q1egYsnSVa4j9wGkLv7nxje6WXa9CCrro70k07AMs5rnGUw1Y5KdWuTOUBXgiUb37qwA8hLCMqVcSNPmslGvEfBnojxAT/s400/IMG_7276.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi76YvTm8gF-TFTZBgMKFcVEenky4tPupvSjs8N0HrgWijyz1gmu3kVjIWFbfYpceGNy9-vJbmOq3NGgXlHFdYCu3b35yPF_ywiIAd6nfMWlGLWonHce8WIeSCBKcBd5_9MtgRtbcgQOP7d/s400/IMG_7307.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh5SJlD9stUMEdnrFlrLiclZwUvpGxuoaOIf1XTPMJkK7xa7GhDGplFvVjd0hn7UtMxiEDxdT6XKqAaYKZV7zmcQRsJVkSor0pDbCGtez-2yWRGqjyYmpYOicYqFiWmEI4Ps4TzR2FYDLFV/s400/IMG_7341.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjYO-2KwJBGsuM_IU4aGl53HGVxITVkNqlH2tVcM7sBDevxvscRLcjX_3vY7637tJnwQzR69vrGo0HWwy24JKIXdkryGtGqNjgTO4L3Zr8uJxRvMjmCZuAvNzQ9lKoD0h3d0zBeDg4wYjK7/s400/IMG_7349.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjzzKSzofjEvOMlKIGys2hPeTFz6fOQ5DATK1W4CWxKUaOd_kxzcsz4bNqJruRNAfv_FLZgF2oooLiElZ-r7sD1hFAbfcBpKMVhyZ481X5b5noIYDFf23dnC1tkwP-olHjcrBw1xGFc51Vo/s400/IMG_7366.jpg)
- - -
Sellega sai meie teine suveöine kultuurilooline reis läbi. Tänan kõiki, kellel jagus kannatlikkust siinne reisikiri läbi lugeda. Kui keegi soovib midagi parandada-täiendada-täpsustada, siis kasutatagu lahkelt kommentaariumi!
© Fotod: Wr
5 kommentaari:
oless selle pika plogimise asemel võinud raamatut kirjutada või põldu kynda, nuur mees
Blogi ongi raamat.
Lauril on patoloogiline vajadus mõnd kohta külastada paarinädalase intervalliga. Äkki ta lihtsalt pöördub tagasi kuriteopaigale?
Kairi
Spido tundub üsna leebe bänd olevat.
Mis puutub aga reisi, siis tekib tahamine ennastki kaasa sokutada ning imelistest paikadest & tundmustest osa saada.
Need kuriteod, mis siin üleskuulutatud, hakkavad siin veel teisigi huvitama... ;-)
Ma ei suutnud küll kogu postitust läbi lugeda, kuid ajalootudengina võin öelda, et From Dusk till Dawn 2 on üllatavalt hea film.
- teine lauri
Postita kommentaar